Vyhodnocení akce Ukliďme Mutěnice IV.

Tuto sobotu (7.4.2018) za nádherného počasí proběhl v okolí Mutěnic již čtvrtý ročník úklidové akce organizované našim spolkem a místním oddílem skautů. Akce Ukliďme Mutěnice se konala jako vždy v rámci celorepublikového projektu Ukliďme Česko.

V letošním roce jsme se soustředili zejména na úklid v okolí přístupových komunikací do obce. A to hlavně s ohledem na začátek turistické sezony. Tak, aby návštěvníkům Mutěnic nekazily dojem z výletu odpadky odhozené podél cest. Úklidem prošly i tradiční lokace jako je Obora, Větřák, cesta Hluboká a také jedna černá skládka u suchého poldru nad ul. Jižní.

Akce se zúčastnilo celkem 30 dobrovolníků a většinu z nich tvořily děti. A právě jejich nasazení bych chtěl vyzdvihnout. To, co ti mravenci byli při své dlouhé pouti z centra obce, podél cesty na Rokytí až na konec cesty Pod Dubňansků horů sesbírat, bylo až neuvěřitelné. Doslova pročesali každý jedem metr čtvereční a sebrali i ten nejmenší kousek plastu či kovu, na který narazili.

Jejich obětavé práce si všiml i jeden z vinařů a odměnil je penězi na zmrzlinu. Náš spolek částku zdvojnásobil, aby si mohli dát „velkou“ 😀

Myslím, že krom velké zmrzliny si zaslouží i velký obdiv a poděkování nás všech, kteří máme vztah k přírodě a krajině ve svém okolí.

Krom členů oddílu Jižní kříž Mutěnice a spolku Čisté Mutěnice se akce zúčastnili i dobrovolníci z řad občanů a i díky jejich pomoci se nakonec podařilo sesbírat více než 500kg PET lahví, igelitů a různého dalšího odpadu. Stejně jako loni se našly i raritní kousky jako např. jízdní kolo.

S potěšením musím konstatovat, že v lokalitách již jednou vyčištěných se až na drobnosti nový odpad neobjevuje. Ne jenom, že to dává smysl naší práci, ale také nám to umožňuje přenést naše snažení do nových míst.

S tímto potěšujícím zjištěním na závěr, ještě jednou děkuji všem dobrovolníkům a těším se, že se zase za rok sejdeme minimálně ve stejném počtu ve snaze udělat něco pro naši obec.

Přemysl Rozehnal, místopředseda spolku Čisté Mutěnice, z.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *