Vyhodnocení akce Ukliďme Mutěnice IV.

Tuto sobotu (7.4.2018) za nádherného počasí proběhl v okolí Mutěnic již čtvrtý ročník úklidové akce organizované našim spolkem a místním oddílem skautů. Akce Ukliďme Mutěnice se konala jako vždy v rámci celorepublikového projektu Ukliďme Česko.

V letošním roce jsme se soustředili zejména na úklid v okolí přístupových komunikací do obce. A to hlavně s ohledem na začátek turistické sezony. Tak, aby návštěvníkům Mutěnic nekazily dojem z výletu odpadky odhozené podél cest. Úklidem prošly i tradiční lokace jako je Obora, Větřák, cesta Hluboká a také jedna černá skládka u suchého poldru nad ul. Jižní.

Akce se zúčastnilo celkem 30 dobrovolníků a většinu z nich tvořily děti. A právě jejich nasazení bych chtěl vyzdvihnout. To, co ti mravenci byli při své dlouhé pouti z centra obce, podél cesty na Rokytí až na konec cesty Pod Dubňansků horů sesbírat, bylo až neuvěřitelné. Doslova pročesali každý jedem metr čtvereční a sebrali i ten nejmenší kousek plastu či kovu, na který narazili.

Jejich obětavé práce si všiml i jeden z vinařů a odměnil je penězi na zmrzlinu. Náš spolek částku zdvojnásobil, aby si mohli dát „velkou“ 😀

Myslím, že krom velké zmrzliny si zaslouží i velký obdiv a poděkování nás všech, kteří máme vztah k přírodě a krajině ve svém okolí.

Krom členů oddílu Jižní kříž Mutěnice a spolku Čisté Mutěnice se akce zúčastnili i dobrovolníci z řad občanů a i díky jejich pomoci se nakonec podařilo sesbírat více než 500kg PET lahví, igelitů a různého dalšího odpadu. Stejně jako loni se našly i raritní kousky jako např. jízdní kolo.

S potěšením musím konstatovat, že v lokalitách již jednou vyčištěných se až na drobnosti nový odpad neobjevuje. Ne jenom, že to dává smysl naší práci, ale také nám to umožňuje přenést naše snažení do nových míst.

S tímto potěšujícím zjištěním na závěr, ještě jednou děkuji všem dobrovolníkům a těším se, že se zase za rok sejdeme minimálně ve stejném počtu ve snaze udělat něco pro naši obec.

Přemysl Rozehnal, místopředseda spolku Čisté Mutěnice, z.s.